Важноста на витамините за бременоста

Една од причините за успешно зачнување е неутрализацијата на недостатоците на хранливи материи. Светот околу нас е полн со макро- и микронутриенти и витамини кои можат да ја подобрат плодноста. Ние сме опкружени со нив и паметно е да ги искористиме предностите.

Здравствени препораки

Се препорачува да се земаат витамини три месеци пред зачнувањето за да се обезбеди акумулација на потребните материи во телото на жената, кои се од витално значење за формирање на органите на ембрионот. Исто така, важно е мажите да земаат витамини за да го стимулираат созревањето на сперматозоидите. Предност на апсорпцијата е да се конзумираат храни во кои витамините и минералите се содржат во својата природна форма. За задоволување на потребите на идните родители, потребно е да се почитуваат некои едноставни правила при исхрана: разновидна храна базирана на природни производи, со акцент на овошје и зеленчук одгледани и зрели во соодветните климатски услови; замена на масното месо со диетални варијанти; конзумација на свежи и минимално обработени храни, бидејќи продолженото термичка обработка ги намалува хранливите материи; зголемување на масната порција на растителна храна, која е извор на витамини, минерали и влакна; користење на нерафинирани растителни масла; намалување на конзумацијата на напитоци со кофеин и предпочитање на свежа, безгазирана вода и билни чаеви. Недостатокот на витамини може да доведе до преткратеност на бременоста, нарушен физички и ментален развој на детето. Затоа е важно да се земе во предвид комплекс од специјални витамини и минерали што го поддржуваат активноста на метаболичките процеси и имунолошките реакции. Витамините од групата B се од суштинско значење за темпото на развој и раст на ембрионот, како и за развојот на неговиот нервен систем.

Група Б на витамини [1]

Независно од исхраната, витамините од групата B можат да бидат пропишани од страна на лекар на секоја жена која планира бременост. Ова е исклучително важна состојка, а нивниот недостаток ја загрозува недоносливоста на детето, неговите ментални нарушувања и можноста за абнормалности. Без витамините од групата B, мозокот на фетусот не може да се формира целосно. Тие помагаат да се спречи развојот на токсикоза, нарушувања на циркулацијата и имаат аналгетски ефект. Витаминот Б1 промовира мирен сон и здрав апетит. Ако телото нема доволно од него, може да се појави раздразливост, слабост, срцева слабост и замор. Витаминот Б9 му овозможува на телото да се подготви за навремена реакција на можна бременост. Витаминот PP, познат и како ниацин (никотинска киселина, витамин B3), придонесува за производството на сила и енергија, го поддржува здравјето на срцето и оптималната циркулација на крвта. Овој витамин е еден од најефикасните лекови за нормализирање на нивоата на холестерол во крвта.

Витамин D

Веројатно веќе сте запознаени со витаминот D. Вообичаено е луѓето во денешно време да имаат значителен недостаток на витамин Д, а истражувањата потврдуваат дека постои врска помеѓу нивото на витамин Д и плодноста.

Омега 3

Омега 3 го зголемува нивото на плодност бидејќи влијае врз производството на сите стероидни хормони, вклучувајќи естроген и прогестерон. Со недостаток на правилни масти, често се јавува хормонална нерамнотежа. Омега 3 го поддржува здравјето на надбубрежните жлезди, што пак помага во одржувањето на нормалните нивоа на кортизол. Важно е да се напомене дека зголеменото ниво на кортизол има способност да блокира рецептори на прогестеронот и да го намали неговото ниво во целните клетки. Омега 3 помага во балансирање на нивото на кортизол и, соодветно, на прогестеронот. Омега 3 го поддржува благопријатниот тек на бременоста и хармоничниот внатрешен развој на бебето.

Витамин Е

Витамин Е има исклучителна улога во метаболизмот на естрогените и прогестеронот. Прогестеронот има сличен ефект преку заштита на молекулите на ДНК. Постојат истражувања што ги поврзуваат квалитетот на јајцето со нивоата на витамин Е.

Витамин C

Уште еден витамин кој го подобрува квалитетот на јајцата е витаминот C, кој исто така има позитивен ефект врз квалитетот на спермата. Витамин C е антиоксиданс кој обезбедува имунолошка заштита и ја одржува мајката смирена. Недостатокот на витамин C предизвикува чувство на умор и слабост.

Коензим Q10

Коензим Q10, познат и како убиквинон. Тој е вклучен во производството на клеточна енергија и е силен антиоксидант. Истражувањата покажаа дека овој додаток има позитивен ефект врз квалитетот на јајце клетката, вклучително и кај жените во постара репродуктивна возраст, како и на подвижноста на спермата. Од студиите е познато дека ендогените нивоа на убиквинон се намалуваат по 35-тата година, и затоа во постара репродуктивна возраст има смисла да се вклучи во исхраната како подготовка за бременост.

Железо

Железото е потребно за производство на хемоглобин, чија главна функција е носење на кислородот. Ако нема доволно железо, клетките и органите на телото не го добиваат потребниот кислород за правилно функционирање, што ги попречува репродуктивните процеси.

Витамин A

Витамин A го зголемува имунитетот, го намалува ризикот од бронхијални болести, го обезбедува растот на ембрионот  и неговиот нормален развој. Недостатокот на витамин A предизвикува нарушување на структурата на косата и појава на акни. Женското тело станува поотпорно на околните фактори.

Цинк

Мора да се погрижите дека и вие и вашиот партнер добивате доволно цинк. Тоа влијае на овулацијата и плодноста и  го подобрува производството на тестостерон кај мажите.

Секогаш е добро да се консултирате со вашиот лекар и да направите тестови  на нивото на витамините и минералите наведени погоре [2]. Кога станува збор за плодноста, постојат фактори кои не можете да ги контролирате. Она што е во вашите раце е кои хранливи материи ќе ги обезбедите на своето тело преку здрава храна и додатоци. Дури и пред да дојде бременоста, добро е да се грижите за вашето тело. На овој начин, на вашето идно дете ќе му овозможите здрава и заштитена средина во која ќе се развива, за да може за многу брзо време да ве воодушеви со своите меки образи.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071347/ [2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31925443/

Related posts

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.