Забременување и најдобри чекори што треба да ги преземете

За многу парови, првите обиди да забременат се момент на среќа, возбуда, а понекогаш и мал стрес. Иако забременувањето може да се случи природно, за некои парови потребно е повеќе време и напор. Во оваа статија, ќе разговараме за најдобрите чекори што можете да ги преземете кога се обидувате да забремените.

Следење на менструалниот циклус

Менструалниот циклус е од суштинско значење при забременување. Ова е времето помеѓу првиот ден на менструацијата и првиот ден од следната менструација. Обично трае помеѓу 28 и 32 дена, но може да варира кај различни жени.

Следењето на должината на менструалниот циклус може да помогне да се утврди кога жената овулира. На пример, ако циклусот е 28 дена, овулацијата најверојатно ќе се случи околу 14-тиот ден. Меѓутоа, ако циклусот е подолг, овулацијата ќе се случи подоцна.

Следење на овулацијата

Следењето на овулацијата е најважно кога се обидувате да забремените. Овулацијата е процес со кој јајце клетката се ослободува од јајниците за да се оплоди со сперма. Може да се оплоди во рок од 24 часа по овулацијата. Како што споменавме погоре, овој процес обично се случува околу средината на менструалниот циклус, што е 14 дена пред следната менструација.

Постојат неколку методи за следење на овулацијата, вклучувајќи:

  • Тестови за овулација: Овие тестови откриваат зголемување на лутеинизирачкиот хормон (LH) во урината што се јавува ден или два пред овулацијата. Соодветен таков тест е Oview, кој е еден од најсигурните и најпогодни производи за намената на пазарот.
  • Кога резултатот е позитивен, време е за институционалност.
  • Мерење на базалната температура: Ова е температурата на лицето во мирување и обично се мери наутро веднаш по будењето. Се зголемува околу четвртина до половина Целзиусови степени за време на овулацијата, така што следењето може да помогне да се утврди кога се случила овулацијата.
  • Анализа на цервикалната слуз: Конзистентноста на цервикалната слуз се менува во текот на целиот циклус, а кога телото е во овулација, често станува тенко, лепливо и транспарентно, како белка од јајце. Самата жена може да ја забележи оваа промена и, во комбинација со горенаведените фактори, да заклучи дека има овулација.
  • Апликации за следење на плодноста: овие мобилни апликации можат да помогнат во следење на вашиот менструален циклус и овулација и се користат од огромен број жени ширум светот. Тие го воведуваат првиот ден од менструацијата за неколку месеци, а понекогаш и други детали, а голем број апликации прават и долгорочна анализа на внесените податоци. Ова може да биде корисно, бидејќи може да сигнализира за можен проблем и да му помогне на вашиот лекар да го следи вашето здравје во изминатите месеци.

Секс во вистинско време

Најдобро е да имате секс за време на т.н. плоден прозорец, кој е неколку дена пред овулацијата и на самиот ден на овулацијата. Спермата може да преживее во женскиот репродуктивен систем до пет дена, така што сексот неколку дена пред овулацијата може да ги зголеми шансите за забременување.

 Редовен тест за бременост

Откако ќе се следи овулацијата и ќе се направат свесни обиди за забременување, правењето тест за бременост е клучен чекор. На пазарот се нудат различни тестови за бременост, но оној кој е брз и погоден е Presto. Овој точен и лесен за употреба тест може да открие бременост уште на првиот ден од задоцнета менструација.

Кога правите тест за бременост, важно е внимателно да ги прочитате упатствата и точно да ги следите за да добиете точни резултати. Најдобро е да направите тест за бременост наутро кога урината е поконцентрирана.

Здрав начин на живот

Одржувањето здрав начин на живот исто така може да ги зголеми вашите шанси за забременување. Некои фактори на животниот стил кои можат да влијаат на плодноста се:

  • Пушење: Пушењето ја намалува плодноста и кај мажите и кај жените.
  • Алкохол: Консумацијата на алкохол влијае на квалитетот на спермата кај мажите и женскиот репродуктивен систем.
  • Тежина: Прекумерната или недоволната тежина може да влијае на шансите за забременување, така што чувањето во нормални и здрави граници е клучно кога се обидувате да забремените.
  • Вежбајте: Редовното вежбање помага во регулирањето на менструалниот циклус и целокупното физичко здравје.

Земање витамини

Земањето фолна киселина и други витамини е од суштинско значење за забременување. Фолната киселина е витамин Б кој помага во спречување на вродени дефекти во мозокот и ‘рбетот. Се препорачува жените кои се обидуваат да забременат да земаат 400-800 микрограми фолна киселина дневно, почнувајќи најмалку еден месец пред да забременат.

Покрај фолната киселина, други есенцијални витамини и минерали вклучуваат витамин Д, железо и калциум. Витаминот Д помага во апсорпцијата на калциумот, кој е клучен за развој на здрави коски и заби на бебето. Железото е неопходно за производство на црвени крвни зрнца, а калциумот е неопходен за здравјето на коските.

Folacid е популарен додаток на фолна киселина кој се препорачува за жени кои се обидуваат да забременат. Ова е нова генерација на високо ефективна форма на фолна киселина – фолати, која овозможува директна апсорпција од телото. Ја содржи препорачаната дневна количина на фолна киселина и е достапна во форма на таблети, лесно се голта, што го прави погодно да се вклучи во секојдневниот живот.

Контрола на стресот

Првите обиди за забременување често може да бидат стресни, имено стресот значително влијае на плодноста и на целокупната состојба на организмот. Неопходно е дамите кои се трудат секогаш да забременат да се грижат за своето ментално и физичко здравје. Редовното вежбање може да помогне да се намали стресот и да се подобри целокупното расположение, а техниките за релаксација и медитација се повеќе се користат за справување со напнатоста.

Трпение

Конечно, најважно е да бидете трпеливи. Зачнувањето кај некои парови може да потрае и до една година, затоа не се обесхрабрувајте ако тоа не се случи веднаш. Запомнете дека забременувањето е комплициран процес и нормално е да помине одредено време за да се случи.

Ако се обидувате да забремените повеќе од една година без успех, добро е да разговарате со вашиот лекар или акушер-гинеколог. Тој може да ги направи соодветните тестови за да утврди дали има проблем со репродуктивниот систем и да даде вистински совет за решение на проблемот.

Како заклучок, започнувањето генерација е возбудлив и емотивен момент за многу парови. Со следење на вашата овулација, одржување на здрав начин на живот, земање на соодветни витамини и што е најважно, да бидете внимателни со стресот и да бидете трпеливи, можете значително да ги зголемите вашите шанси за зачнување.

Related posts

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.