Кога да одите на лекар ако не можете да забремените?

  Почетните обиди да се создаде дете може да предизвика многу позитивни емоции и возбуда. Почнувате да обрнувате внимание на децата на улица и да ја слушате детската смеа. Меѓутоа, ако зачнувањето не се случи веднаш, тоа може да доведе до чувство на осаменост и тага што само вие не успевате. Запомнете, нормално е да помине малку време пред да се случи оплодувањето. Сепак, секоја жена се прашува кога е соодветно да се консултира лекар за да открие дали има проблем и како може да се реши.

Колку долго треба да се обидете пред да се консултирате со лекар?

Сите жени треба да го посетат својот лекар за преглед дури и пред да почнат да се обидуваат за детето да разговараат за можни проблеми, генетски тестови и животни навики кои на некој начин би можеле да влијаат на бременоста. Обично, на повеќето парови им требаат четири до шест месеци за да забременат. Некаде помеѓу 85-95% имаат успех во рок од една година. Доколку активно се обидувате една година, сте имале често секс без заштита и сеуште немате резултат, можна е неплодност. Секако, запомнете дека за успешно оплодување мора да се земат предвид бројни фактори.

Ако сте под 35 години, генерално здрави и активно се обидувате да забремените една година или повеќе, но неуспешно, треба да закажете состанок со лекар. Жените постари од 35 години треба да побараат совет од лекар или клиника по шест месеци неуспешни обиди.

Конечно, жените кои имаат повторливи спонтани абортуси, исто така, треба да закажат состанок со лекар што е можно поскоро. Иако спонтани абортуси се вообичаени, повторните абортуси (дефинирани како два или повеќе по ред) не се. Ова може да укаже на медицински проблем. [1, 2]

Што може да доведе до неплодност?

Постојат многу можни причини за неплодност, а проблемите со плодноста можат да влијаат на секој партнер. Но, во четвртина од случаите, не е можно да се утврди причината.

Вообичаени причини за неплодност вклучуваат:

 • Недостаток на редовна овулација (месечно ослободување на јајце клетка)
 • Проблем со сперма
 • Затнати или оштетени јајцеводи
 • Ендометриоза – кога ткиво слично на она од слузницата на матката (ендометриум) се наоѓа надвор од матката. [3]

Кои се ризичните фактори?

 Постојат ризични фактори кои можат да влијаат на плодноста. Тие вклучуваат:

 • Возраст – плодноста се намалува со возраста
 • Тежина – прекумерната тежина или дебелината (со индекс на телесна маса (БМИ) од 30 или повеќе) ја намалува плодноста; кај жени со недоволна тежина, овулацијата може да биде засегната
 • Сексуално преносливи инфекции (СПИ) – неколку СПИ, вклучително и кламидија, може да влијаат на плодноста
 • Пушење – пушењето (вклучувајќи го и пасивното пушење) влијае на вашите шанси за зачнување и може да го намали квалитетот на спермата.
 • Алкохол – најбезбедниот пристап е воопшто да не пиете алкохол за да ги минимизирате ризиците за вашето бебе. Конзумирањето премногу алкохол може да влијае и на квалитетот на спермата.
 • Фактори на животната средина – изложеноста на одредени пестициди, растворувачи и метали се покажа дека влијае на плодноста, особено кај мажите
 • Стрес – може да влијае на вашата врска со партнерот и да предизвика губење на сексуалниот нагон; во тешки случаи, стресот може да влијае и на овулацијата и производството на сперма.[3]

Дали ќе бидат потребни тестови за плодност?

На вашиот прв состанок со здравствениот работник за плодност, тие ќе ја прегледаат вашата медицинска историја и потоа ќе ги наведат тестовите што вие (и вашиот партнер, доколку го имате) ќе треба да ги направите. Тие ќе вклучуваат тестови на крвта, физички прегледи и анализа на сперма. Обично, лекарот назначува ултразвук и специјализирана рендгенска снимка за испитување на матката, јајниците и фалопиевите туби. [4]

Што да очекувате од спермограмот?

 Еден од главните тестови за неплодност е анализата на спермата (SA), во која примерокот земен по ејакулацијата се проценува во лабораторија. Анализата на спермата го разгледува бројот на сперматозоиди, волуменот на спермата, обликот и движењето на спермата, присуството на бели крвни зрнца (обично знак на инфекција) и други фактори. Дополнително, се одредува и виталноста на спермата (процент на живи сперматозоиди во примерокот). Се одредува и pH вредноста на спермата. Ако е премногу кисел, може негативно да влијае на спермата. [4]

Што е третман на неплодност?

По дијагнозата, веќе може да се преземе третман. Во зависност од причината за неплодност, третманот вклучува:

 • Медицински третман во отсуство на редовна овулација
 • Хируршки процедури како што се третман на ендометриоза, реставрација на јајцеводите или отстранување на лузни (адхезии) во утробата или абдоминалната празнина
 • Потпомогнато зачнување како што е интраутерина инсеминација (IUI) или ин витро неплодност (ИВФ).

Некои третмани за неплодност, како што е ИВФ, може да предизвикаат компликации. На пр.

 • Повеќекратна бременост – ако повеќе од 1 ембрион се стави во утробата како дел од третманот со ИВФ, постои зголемена шанса за близнаци. Ова можеби не изгледа лошо, но значително го зголемува ризикот од компликации за вас и вашите бебиња;
 • Ектопична бременост – ризикот од ектопична бременост е малку зголемен доколку сте извршиле ИВФ. [3

Што да се земе предвид за лековите за плодност?

Лековите за стимулирање на овулацијата се составен дел од повеќето третмани за неплодност. Во некои случаи, се користат само лекови (барем на почетокот). Тие се исто така дел од повеќе вклучени третмани како што е ИВФ. Овој тип на лекови, исто така, носи одредени ризици. Тие вклучуваат: можност за зачнување близнаци ако сте постари; состојба наречена синдром на хиперстимулација на јајниците (OHSS). [4]

Секој во одреден момент чувствува потреба да го прегрне своето дете. За некои парови тоа се случува речиси веднаш, додека за други е потребно време. Важно е да не губите надеж, консултирајте се со специјалист и наведете што ве спречува да забремените. Специфицирањето на проблемот овозможува назначување третман и тоа во голема мера ја зголемува можноста да го прегрнете вашето бебе што е можно поскоро.

Related posts

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.