Јадење за зачнување

Палачинки со месо од црн дроб

Состојки:

За палачинки:

 • говедски црн дроб – 300 гр
 • брашно од бадем – 60 гр
 • лук – 1 чешне
 • јајце – 1 ЕЕЗ.
 • зеленчук крем – 20 ml
 • сол и бибер по вкус

Зеленчук:

 • ајсберг зелена салата – 40 години
 • краставица – 100 гр

Придобивки за здравјето на жените:

Говедски црн дроб:

Богат извор на железо, што е важно за здравјето на жените, особено за време на менструацијата или бременоста, кога ви треба повеќе железо за одржување на здравјето на циркулаторниот систем.

Брашно од бадем:

Замена за нормално брашно, тоа е богато со протеини и влакна, кои помагаат да се одржи ситоста и контролата на апетитот. Бадемовото брашно е исто така без глутен.

Лук:

Има антибактериски и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат да се одржи здрав имунолошки систем и да се бори против разни инфекции и болести.

Јајце:

Извор на висококвалитетни протеини и витамини, особено витамин Б12, кој е важен за нервниот систем и метаболизмот на жените.

Растителна павлака:

Замена за обична павлака, која содржи многу масти. Растителната павлака е понискокалорична и содржи здрави масти од растително потекло.

Салата од ајсберг и краставици:

Богати со вода и влакна, што ги прави идеални за хидратација и апсорпција на хранливи материи. Тие се исто така нискокалорични и богати со витамини и минерали.

Овие палачинки со месо содржат важни хранливи материи за здравјето на жените, а истовремено се вкусни и го задоволуваат вашиот апетит.

Начин на подготовка:

Исчистете го и добро исплакнете го говедскиот црн дроб и исечете го на средни парчиња. Блендирајте го црниот дроб со лукот додека не стане хомогена смеса, додадете го јајцето и павлаката. Повторно изматете и истурете ја смесата во длабок сад. Додадете го брашното, солта и биберот, измешајте и оставете 20-25 минути.

Во нелеплива тава од смесата испечете палачинки со средна големина. Кога ќе бидат готови, послужете ги со салата од ајсберг и краставици.

Послужете топло!

Добар апетит и останете здрави!

Пилешки ролни со леќата

Состојки за две порции:

 • филе за нозе – 200 гр
 • урда – 80 гр
 • домати – 120 гр
 • листови босилек (или спанаќ)
 • маслиново масло – 10 ml
 • Сол + бибер
 • леќата – 100 g (во сува форма)

Придобивки за здравјето на жените:

Филе за нозе:

Богат извор на протеини, кои се основни градежни блокови на ткивата и мускулите. Протеините се важни за одржување на здрави и силни мускули, што е важно за жените, особено за време на физичката активност или периодот на опоравување после вежбање.

Урда:

Извор на калциум и протеини, кои се важни за здравјето на коските и мускулите. Калциумот е исто така важен за одржување на здрави заби и нокти.

Домати:

Богат е со ликопен, кој е моќен антиоксиданс кој може да помогне во заштитата на клетките од слободните радикали и да го намали ризикот од разни болести, вклучително и рак.

Листови од босилек или спанаќ:

Богата со витамини и минерали, вклучувајќи ги витамините А, Ц и К, калциум и фолна киселина. Тие можат да го поддржат здравјето на кожата, косата, очите и коските.

Маслиново масло:

Извор на здрави масти, особено мононезаситени масти, кои можат да помогнат во поддршката на здравјето на срцето и да го намалат нивото на лошиот холестерол.

Леќата:

Богати со влакна и протеини, кои можат да помогнат во доброто варење и апсорпција на хранливите материи. Влакната, исто така, може да промовираат ситост и да помогнат во контролата на тежината.

Овие ролати со пилешко од хељда не само што се вкусни, туку и обезбедуваат богата разновидност на хранливи материи кои се важни за здравјето на жените.

Начин на подготовка:

Исечете ги шницлите со пилешки бедра на тенки шницли. Врз секоја од нив ставете малку урда, сечкани домати и босилек или спанаќ. Направете тесен ролат – ако се отвори може да се врзе или да се надува со чепкалки за заби – и ставете го во сад за печење. Посипете со маслиново масло, посолете и побиберете. Ставете во загреана рерна на 180 степени 20 минути. По 20 минути извадете го ролатот, посипете со малку кашкавал и печете додека не биде готов.

Домашна шаварма/дунер

Состојки за две порции:

 • пилешки гради – 150 гр
 • Кинеска зелка – 100 гр
 • домат – 1 ЕЕЗ.
 • Ерменски лаваш без квасец – 140 гр
 • краставица – 1 ЕЕЗ.
 • урда – 20 гр
 • зачини по ваш вкус (црвена пиперка, лук во прав, куркума, итн.)

Придружен сос:

 • природен јогурт – 100 гр
 • лук – 1 чешне
 • сенф – 5 гр
 • сол и бибер по вкус

Придобивки за здравјето на жените:

Пилешки гради:

Извор на цели протеини кои се важни за растот и поправката на ткивата, вклучувајќи ги и мускулите. Покрај тоа, пилешкото месо содржи малку маснотии, што го прави погодно за жени кои внимаваат на нивната тежина.

Кинеска зелка:

Богатa е со витамини К, А и Ц, како и фолна киселина и калциум. Овие витамини и минерали го поддржуваат здравјето на коските, кожата и имунолошкиот систем.

Домати:

Извор на ликопен, кој е антиоксиданс познат по своите антиканцерогени својства. Доматите содржат и витамин Ц, кој е важен за здравјето на кожата и имунолошкиот систем.

Ерменски лаваш без квасец:

Полесна и поздрава алтернатива на обичниот лаваш или леб. Без квасец и со малку маснотии, може да помогне во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта.

Краставица:

Идеалена за хидратација поради нејзината голема количина на вода и e нискокалорична – таа е идеална закуска за задоволување на вашиот апетит. Краставиците се извор и на витамин К, кој е важен за згрутчување на крвта и за здравјето на коските.

Урда:

Богат е со протеини и калциум, кој е важен за здравјето на коските и мускулите. Урдата е исто така нискокалорична и богата со микронутриенти.

Зачини по вкус:

Многу зачини како пиперка, лук во прав и куркума имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства кои можат да го поддржат целокупното здравје и благосостојба на жените.

Оваа комбинација на состојки обезбедува вкусен, хранлив и избалансиран појадок или ручек кој може да ја поддржи енергијата и здравјето на жените.

Начин на подготовка:

Во тава на средна топлина пропржете го зачинетото месо. Исечете го зеленчукот (зелка, домат, краставица). Додадете ја урдата.

За сосот измешајте ги јогуртот, лукот, солта и сенфот. Во лебот ставете го целото месо и зеленчук и прелијте го со сос. Свиткајте во ролна и лесно напечете го целиот садер во тавата.

Јадење за зачнување - Вегански опции

Веганска Цезар салата

Состојки:

 • 1/4 зелена салата или ајсберг зелена салата
 • 1/4 лажиче крутони
 • 2 лажици вегански Цезар сос
 • 1/4 лажиче чери домати
 • 1/4 лажиче исечена краставица
 • сол и бибер по вкус

Придобивките за здравјето на жените од веганската Цезар салата:

Марула или санта мраз:

Богата со витамини и минерали, како што се витамин К, витамин А, фолна киселина и калциум, кои го поддржуваат здравјето на коските и имунолошкиот систем на жените.

Крутони:

Тие можат да се заменат со целер или здрави зрна, кои се богати со влакна и помагаат во одржување на добар дигестивен систем.

Цезар сос:

Во зависност од состојките, може да биде богат со здрави масти од ореви или авокадо, кои помагаат во поддршката на кардиоваскуларното здравје и хидратацијата на кожата.

Чери домати:

Богат е со антиоксиданси како ликопен, кои се важни за здравјето на кожата и срцето на жените. Тие исто така содржат витамин Ц, кој го поддржува имунолошкиот систем.

Краставица:

Тој е нискокалоричен, но богат со вода и влакна, што го прави идеален избор за одржување на хидратација и варење.

Сол и црн пипер:

Во умерени количини, тие можат да го подобрат вкусот на јадењето, но треба да се консумираат разумно поради можните штетни ефекти во големи количини.

Изработка на здрав вегански прелив за Цезар со хранлив квасец:

За веганска верзија на облекување Цезар, можете да ги користите следните состојки:

Состојки:

1/2 чаша природен вегански мајонез

1/4 чаша исечена кисела краставица

2 чешниња лук, исечени на многу мали парчиња

2 лажици доматно пире

2 лажички квасец во прав

2 лажички маслиново масло

1 лажиче сок од лимон

1 лажиче масло од сусам

1 лажичка рендан вегански пармезан (по избор)

Сол и бибер по вкус

Вегански прелив за цезар од кашу и наут

Состојки:

1/2 чаша сурови индиски ореви, натопени најмалку 4 часа или преку ноќ

1/4 чаша вода

2 чешниња лук, ситно сецкани

2 супени лажици квасец

2 лажици свежо исцеден сок од лимон (по избор)

Сол и бибер по вкус

Дополнителна вода по потреба – многу малку

Како да се подготви:

Исцедете ги индиските ореви кои се натопени најмалку 4-5 часа и добро исплакнете ги под млаз вода.

Во блендер или процесор за храна, додадете ги сите состојки за сосот и изблендирајте.

Измешајте ги состојките додека не се изедначи и кремаста. Ако сосот е премногу густ, можете да додавате повеќе вода по малку за да ја постигнете саканата конзистентност.

Зачинете со сол и бибер по вкус. Доколку е потребно, додадете повеќе сок од лимон или хранлив квасец по ваш избор.

Послужете го веганскиот прелив Цезар врз вашата салата и уживајте во вкусниот и здрав резултат!

Овој здрав вегански прелив Цезар е совршен за вашата салата и нуди вкусни и хранливи придобивки погодни за здравјето на жените.

Како да ја подготвите салатата:

Исечете го целиот зеленчук, ставете го во сад, зачинете со сок од лимон, сол и маслиново масло. Префрлете се во чист сад, посипете со крутони и сос.

Добар апетит и останете здрави!

Веганска овчарска пита

Состојки:

 • 2 чаши варена леќа
 • 1 лажичка замрзнат мешан зеленчук
 • 1 главица исечкан кромид
 • 2 чешниња лук, мелено
 • 1/4 чаша супа од зеленчук
 • 1 лажица доматно пире
 • 2 чаши пире од слатки компири
 • сол и бибер по вкус

Придобивките за здравјето на жените од веганската овчарска пита:

Варена леќа:

Богата со растителни протеини, влакна, витамини и минерали. Го помага варењето и го одржува стабилното ниво на шеќер во крвта.

Замрзнат мешан зеленчук:

Зеленчукот е богат со витамини, минерали и антиоксиданси кои го поддржуваат имунолошкиот систем и здравјето на кожата. Тоа е одличен начин да внесете повеќе зеленчук во вашата исхрана, што е важно за целокупното здравје и благосостојба.

Кромид:

Извор на антиоксиданси и фитонутриенти кои го поддржуваат здравјето на срцето и го намалуваат воспалението во телото.

Лук:

Има антибактериски и антиинфламаторни својства кои помагаат во одржување на здравјето на имунолошкиот систем и го штитат организмот од разни болести.

Супа од зеленчук:

Додава вкус и арома на садот без вишок маснотии и калории. Може да се користи за замена на животински фонд.

Доматно пире:

Богат е со ликопен, кој е моќен антиоксиданс и го поддржува здравјето на кожата. Доматите содржат и витамин Ц и други важни хранливи материи.

Пире од слатки компири:

Слаткиот компир е богат со витамин А, витамин Ц и растителни влакна, кои го поддржуваат здравјето на кожата, имунолошкиот систем и дигестивниот систем.

Начин на подготовка:

Во нелепливо тенџере прво пропржете го кромидот и лукот, а потоа додадете го другиот зеленчук внатре. Откако малку ќе се динстаат, додадете ја супата и зачините и варете околу 10-15 минути. На крај додадете го доматното пире, па измешајте и префрлете го во тава. Распоредете рамномерно и одозгора покријте го со пире од компири. Печете околу 15-20 минути.

Послужете топло или ладно, украсено со сезонски свеж зеленчук. Пријатен оброк!

Палачинки

Состојки:

 • 500 мл бадемово млеко
 • 2,5 лажички бадемово брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 3-4 лажици. растително масло
 • прстофат сол
 • Јаворов сируп

Придобивки за здравјето на жените:

Бадемово млеко:

Богати со калциум и витамин Е, кои го поддржуваат здравјето на коските и кожата. За жените кои страдаат од нетолеранција на лактоза или бараат алтернатива за млечните производи, бадемовото млеко е одличен избор.

Брашно од бадем:

Богата со протеини, влакна и здрави масти кои поддржуваат ситост и го стабилизираат нивото на шеќер во крвта.

Растително масло:

Може да се користи како замена за путер или кокосово масло во рецептот за да се направат поздрави палачинки. Растителните масти полесно се вари и помагаат во одржување на здрави нивоа на холестерол.

Јаворов сируп:

Понизок гликемиски индекс од шеќерот и богат со минерали како што се калиум и магнезиум. Може да се користи како поздрава алтернатива на обичниот шеќер или мед.

Начин на подготовка:

Во длабок сад измешајте ги млекото, прашокот за пециво и маслото. Потоа солта и постепено се меша во брашното додека не се добие мазна смеса. Печете во нелеплива тава и одозгора наросете јаворов сируп и овошје по избор.

Послужување:

Послужете ги палачинките топли, прелиени со јаворов сируп. Добар апетит и останете здрави!

План за храна за првиот триместар

Шарена омлет
 • 3 јајца
 • 5 чери домати
 • грст брокула
 • 100 грама урда

Здравствени придобивки:

Јајца: Богати со протеини, витамини (особено Б12 и Д) и здрави масти кои го поддржуваат растот на мускулите и функцијата на мозокот.

Цреша домати: Содржат витамини А и Ц, антиоксиданси како ликопен, кои ги штитат клетките од оштетување.

Брокула: Богата со витамини Ц и К, влакна и антиоксиданси. Тие го поддржуваат имунолошкиот систем и здравјето на коските.

Урда: Одличен извор на протеини и калциум, добар за коските и мускулите.

Како да се подготви:

Измијте ги доматите од цреши и исечете ги на половина.

Исечете ја брокулата на мали цветчиња.

Урдата издробете ја или намачкајте ја ако е потребно.

Во тенџере со зовриена солена вода, бланширајте ги брокулите околу 2-3 минути, додека не станат светло зелени и малку меки. Исцедете ги и исплакнете ги во ладна вода за да ја зачувате нивната боја.

Во сад изматете ги трите јајца со малку сол и бибер.

Загрејте малку маслиново масло или путер во тавче на средно-силен оган.

Истурете ги изматените јајца во тавата и рамномерно распоредете ги.

Кога омлетот ќе почне да се стеснува, но сè уште е малку течен на површината, рамномерно врз јајцата додајте ги чери доматите, брокулата и урдата.

Гответе уште 1-2 минути додека јајцата целосно не се стегнат и урдата не почне малку да се топи.

Послужување:

Преклопете го омлетот на половина и префрлете го во чинија.

Послужете веднаш за да уживате во свежиот вкус и хранливите придобивки од овој шарен омлет.

Пријатен оброк!

Закуска од оризова торта со јагоди
 • 60 гр природен јогурт
 • 1/2 лажиче јагоди
 • чинија пуканки
 • 15 гр семки од сончоглед
 • 1 тврдо варено јајце
 • Ориз колачи

Придобивки за здравјето на жените:

Природен јогурт: Богат со пробиотици кои го поддржуваат здравјето на цревната флора и имунолошкиот систем. Богат е и со калциум кој е важен за јачината на коските.

Јагоди: Добар извор на витамин Ц, кој ја подобрува кожата и имунолошкиот систем. Исто така богати антиоксиданси, кои го намалуваат воспалението.

Пуканки: Обезбедуваат нискокалорична алтернатива за појадок богата со влакна која го помага варењето.

Семки од сончоглед: Богати со витамин Е, магнезиум и здрави масти кои го поддржуваат здравјето на кожата и хормоналната рамнотежа.

Тврдо варено јајце: Добар извор на висококвалитетни протеини, витамини Д и Б12, важни за енергијата и здравјето на клетките.

Оризови колачи: Лесна и крцкава основа за појадок која обезбедува брза енергија.

Како да се подготви:

Добро измијте ги јагодите и исечете ги на половини или четвртини, во зависност од вашата желба.

Ако не се подготвени, варете ги пуканките во микробранова печка или на шпорет без додадена маснотија.

Ставете 2-3 оризови колачи на чинија.

Намачкајте го јогуртот: намачкајте 60 гр природен јогурт на оризовите колачи. Намачкајте го јогуртот по сите оризови колачи или оставете малку за потопување.

Наредете ги исечените јагоди врз оризовите колачи прекриени со јогурт.

Јагодите и јогуртот посипете ги со 15 гр семки од сончоглед.

Излупете го тврдо варено јајце и исечете го на четвртинки или кришки. Ставете ги парчињата јајца околу оризовите колачи.

Ставете сад со пуканки до оризовите колачи за крцкав додаток на појадокот.

Оваа средна закуска е многу вкусна и заситена! Комбинацијата на пробиотици, антиоксиданси, витамини и минерали го поддржува целокупното здравје, енергија и кожа на жените. Уживајте во овој избалансиран и хранлив појадок во секое време од денот!

Тост со јајце и авокадо
 • 2 тврдо варени јајца
 • 1/2 авокадо
 • грст спанаќ
 • Пченичен леб

Придобивки за здравјето на жените:

Авокадо: богато со фолати, витамин Е и здрави масти кои го поддржуваат репродуктивното здравје.

Јајца: Содржи висококвалитетни протеини, витамин Д и холин, кои се важни за здравјето на јајцата и спермата.

Спанаќ: Извор на железо, фолна киселина и антиоксиданси кои го поддржуваат клеточното здравје и го спречуваат воспалението.

Леб од цело зрно: Обезбедува влакна и енергија потребни за одржување на здрава рамнотежа на хормоните.

Како да се подготви:

Напечете го лебот во тостер или во тава додека не порумени.

Авокадото пресечете го на половина, извадете го семето и со лажица извадете ја содржината. Изгмечете го во сад со вилушка додека не стане мазна паста. По желба додадете малку сок од лимон, сол и бибер по вкус.

Користете свеж спанаќ.

Јајцата подгответе ги така што тврдо ќе ги сварите, а потоа пресечете ги на половина или исечкајте ги на коцки.

Врз тостот намачкајте го пасираниот авокадо. Намачкајте го пржениот спанаќ врз авокадото. Секое парче тост прелијте го со јајце.

Зачини: Посипете со сол, црн пипер и по желба црвен пипер.

Овој тост не само што е вкусен, туку и исклучително корисен за здравјето на жените. Авокадото, јајцата и спанаќот комбинираат витамини, минерали и антиоксиданси кои го поддржуваат репродуктивното здравје и општата благосостојба. Уживајте во овој хранлив и здрав тост за појадок!

План за исхрана за вториот триместар

Лосос со зеленчук
 • 300 гр филе лосос
 • 1 тиквичка или 1 компир
 • 1 црвена или зелена пиперка
 • 1 главица кромид или брокула
 • 1 шолја капини за десерт

Придобивки за здравјето на жените:

Лосос: Богат со омега-3 масни киселини, кои го поддржуваат кардиоваскуларното здравје, го намалуваат воспалението и го подобруваат расположението. Содржи и витамин Д и протеини, кои се важни за здрави коски и мускули.

Тиквички/Компир: тиквичките се нискокалорични и богати со витамини А и Ц, како и со антиоксиданси. Компирите обезбедуваат витамин Ц, калиум и влакна кои се добри за дигестивниот систем.

Бибер: Одличен извор на витамини А и Ц, како и антиоксиданси кои го поддржуваат имунолошкиот систем и здравјето на кожата.

Кромид/Брокула: Кромидот има антибактериски и антиинфламаторни својства. Брокулата е богата со витамини Ц и К, фолна киселина и антиоксиданси важни за коските и имунолошкиот систем.

Капини: Содржат високо ниво на антиоксиданси, витамини Ц и К и влакна, кои го поддржуваат варењето и имунолошкиот систем.

Како да се подготви:

Зеленчукот:

Ако користите тиквички, исечете ги на тенки кругови. Ако сакате компир, излупете го и исечете го на тенки парчиња.

Исечете ја пиперката на ленти.

Исечете го кромидот на полумесечини или поделете ја брокулата на мали цветчиња.

Во посебна тава наредете го сечканиот зеленчук. Намачкајте ги со маслиново масло, посолете ги и посипете ги со бибер. Добро измешајте за рамномерно да се распоредат зачините.

Ставете го зеленчукот во рерна и печете го околу 20-25 минути, или додека не се омекнат и лесно потпечени.

Лососот:

Загрејте ја рерната на 180°C.

Филето од лосос ставете го на плех покриен со хартија за печење. Посипете со маслиново масло, сол и бибер по вкус. Исцедете ја рибата со сок од половина лимон.

Печење на лосос:

Печете го лососот во рерна околу 15-20 минути, во зависност од дебелината на филето, додека не биде готов и лесно да се распадне со вилушка.

Послужување:

Послужете го печениот лосос на кревет со печен зеленчук. Украсете со свеж магдонос и дополнителен сок од лимон, по желба.

Послужете со чаша капини за десерт, кои може да се послужат сами или со малку јогурт за дополнителен вкус.

Добар апетит и останете здрави!

Крем супа за женско здравје
 • крем супа по избор
 • 150-200гр шопска салата
 • 50 гр бобинки по ваш избор

Крем супа за женско здравје

Состојки:

1 кромид

2 моркови

2 компири

1 мала тиквичка

1 пиперка

1 главица брокула

2 чешниња лук

1 шолја спанаќ

1 литар супа од зеленчук

200 мл кокосово млеко (по желба можете да користите обичен крем)

2 супени лажици маслиново масло

Сол и бибер по вкус

Свеж магдонос за украсување

50 гр бобинки по ваш избор

Придобивки за здравјето на жените:

Кромид: Богат е со антиоксиданси и соединенија со антиинфламаторни својства, кои се корисни за кардиоваскуларниот систем.

Моркови: Извор на бета-каротен (витамин А), кој го поддржува видот и кожата.

Компири: Содржи витамин Ц, калиум и влакна, кои го поддржуваат варењето и имунолошкиот систем.

Тиквички: Нискокалорични и богати со витамини А и Ц, влакна и антиоксиданси.

Бибер: Извор на витамини А и Ц, како и фолна киселина, важна за жените во репродуктивна возраст.

Брокула: Богата со витамини Ц и К, фолна киселина и антиоксиданси.

Лук: Има антибактериски и антиинфламаторни својства, корисни за имунолошкиот систем.

Спанаќ: Содржи железо, фолна киселина, калциум и антиоксиданси важни за коските и циркулацијата на крвта.

Кокосово млеко: Здрави масти кои го поддржуваат балансот на хормоните и апсорпцијата на витамини растворливи во масти.

Како да се подготви:

Зеленчукот:   

Кромидот ситно исечкајте го.

Морковите, компирите, тиквичките и биберот исечкајте ги на коцки.

Исечете ја брокулата на мали цветчиња.

Лукот ситно исечкајте го.

Готвење зеленчук:

Во големо тенџере загрејте го маслиновото масло на средна топлина.

Додадете го кромидот и лукот и пржете околу 2-3 минути додека не омекне и не почне да станува златно.

Додадете ги морковите, компирите, тиквичките и биберот и пржете уште 5-7 минути со повремено мешање.

Готвење супа:

Додадете ја супата од зеленчук и оставете да зоврие.

Намалете ја топлината и додадете ја брокулата. Варете околу 15 минути или додека целиот зеленчук не омекне.

Додадете го спанаќот и варете уште 2-3 минути додека спанаќот не омекне.

Подготовка на крем супа:

Тргнете ја тавата од оган и оставете ја малку да се излади.

Со помош на блендер или процесор за храна, пасирајте ја супата додека не се изедначи.

Вратете ја супата во тенџерето и додадете го кокосовото млеко (или павлаката). Добро измешајте и загрејте без да зоврие.

Зачинете со сол и бибер по вкус.

Послужување:

Послужете ја супата топла, украсена со сечкан свеж магдонос, подгответе шопска салата и уживајте во грст бобинки за десерт.

Добар апетит и останете здрави!

Овес со бобинки
 • 100гр скин или природен јогурт
 • 100гр бобинки по ваш избор
 • 50 гр овесна каша

План за оброци во третиот триместар

Смути со ф’стаци од банана
 • 1 и 1/2 лажиче. бадемово млеко
 • 1 лажица масло. чиа
 • 1 ml протеински прав
 • 2 свежи моркови
 • 2 лажици. хумус
 • 1 крекер

Придобивки за здравјето на жените:

Бадемово млеко: Содржи витамин Е и калциум, кои го поддржуваат здравјето на кожата и коските.

Чиа семиња: Богати со омега-3 масни киселини, влакна и антиоксиданси кои го помагаат варењето и го намалуваат воспалението.

Протеински прав: Поддржува раст и обновување на мускулите, особено важно за активните жени.

Банана: Извор на калиум и витамин Б6, кои ја поддржуваат енергијата и нервниот систем.

Ф’стаци: Богати со протеини, влакна, здрави масти и антиоксиданси кои го поддржуваат здравјето на срцето и кожата.

Моркови: Богати со бета-каротен (витамин А), кој го поддржува видот и здравјето на кожата.

Хумус: Содржи протеини, влакна и здрави масти кои поддржуваат ситост и варење.

Крекер: Може да обезбеди некои јаглени хидрати за дополнителна енергија.

Како да се подготви: Смути со банана од ф’стаци:

Чиа семето:

Ставете 1 лажица масло. чиа семе во 1/2 лажиче. бадемово млеко и оставете да киснат најмалку 10 минути додека семките не набабруваат и не формираат гел.

Смутито:

Во блендер додадете ги натопените чиа семе со бадемовото млеко, преостанатото бадемово млеко, 1 банана, 1 мл. протеински прав (ако користите), и 2 лажици. ф’стаци.

Додадете 1 лажица масло. мед за сладост (по избор).

Блендирајте додека не се изедначи.

Ако смутито е премногу густо, додадете уште малку бадемово млеко.

Ужина од морков:

Излупете ги и исечете ги морковите на стапчиња.

Послужување:

Ставете 2 лажици. хумус во мал сад.

Околу садот со хумус наредете ги стапчињата од морков и крекерите.

Смутито од банана послужете го во голема чаша или шише.

Уживајте во закуската од морков со хумус и крекери како додаток на смутито.

Овој третман обезбедува одлична комбинација на протеини, здрави масти, влакна и витамини кои го поддржуваат здравјето и енергијата на жените во текот на денот.

Добар апетит и останете здрави!

Турција со леќата
 • 200 гр мисиркино месо
 • 100 гр леќата
 • 1 морков
 • 1 пиперка
 • 1 кромид

Придобивки за здравјето на жените:

Мисиркино месо: богато со протеини и малку маснотии. Содржи витамини од групата Б, особено Б6 и Б12, кои го поддржуваат нервниот систем и метаболизмот. Железото во мисиркиното месо е важно за жените поради загубата на крв за време на менструацијата.

Леќата: зрно без глутен богато со влакна, магнезиум и антиоксиданси. Го помага варењето, го намалува воспалението и го контролира нивото на шеќер во крвта.

Морков: Извор на бета-каротен (витамин А), кој го поддржува видот и кожата. Антиоксидансите во морковите ги штитат клетките од оштетување.

Бибер: Содржи високо ниво на витамин Ц, кој го поддржува имунолошкиот систем и кожата. Богата со антиоксиданси и фолна киселина, важна за жените во репродуктивна возраст.

Кромид: Содржи антибактериски и антиинфламаторни соединенија. Богат е со витамин Ц и антиоксиданси кои го поддржуваат имунолошкиот систем и општото здравје.

Како да се подготви:

Исечете го мисиркиното месо на парчиња со големина на залак.

Излупете го и исечете го морковот на ситни коцки или изрендајте.

Исечете ја пиперката на ленти или коцки.

Кромидот ситно исечкајте го.

Подготовка на леќата:

Добро измијте ја леќата под млаз вода.

Во тенџере додадете ја леќата и две шолји вода. Оставете да зоврие, а потоа намалете ја топлината и динстајте околу 15 минути, додека леќата не ја впие водата и не омекне. Ако е потребно, исцедете го вишокот вода и оставете го настрана.

Подготовка на мисиркино месо и зеленчук:

Во голема тава, загрејте 2 лажици маслиново или растително масло на средно-висок оган.

Додадете ја исечканата мисирка и варете додека месото не порумени и порумени, околу 5-7 минути. Извадете го месото од тавата и оставете го на страна.

Во истото тавче по потреба додадете уште малку маслиново масло и додајте ги сечканиот кромид, морковот и биберот. Пржете околу 5-7 минути додека зеленчукот не омекне и порумени.

Мешање на сите состојки:

Вратете ја мисирката во тавата со зеленчукот и убаво измешајте.

Додадете ја сварената хељда и повторно измешајте за да се распоредат рамномерно сите состојки.

Зачинете со сол и бибер по вкус.

Гответе уште 2-3 минути за да се загреат сите состојки и добро да се измешаат вкусовите.

Послужување:

Послужете ја мисирка од хељда топла, украсена со сечкан свеж магдонос, по желба.

Добар апетит и останете здрави!

Пилешки крилца
 • 5 парчиња печени пилешки крилца
 • сос по избор
 • 1 чинија салата од зелка и морков
 • 100 гр варена тиква

Производи:

5 парчиња пилешки крилца

Сос по ваш избор (здрава опција може да биде мед сенф или домашен сос од домати)

1 чинија салата од зелка и морков

100 гр варена тиква

Придобивки за здравјето на жените:

Пилешки крилца: Богати со протеини кои го поддржуваат растот и закрепнувањето на мускулите. Тие исто така содржат витамини Б6 и Б12, кои се важни за нервниот систем и метаболизмот.

Зелка: Нискокалорична и богата со витамини Ц и К, влакна и антиоксиданси. Го поддржува имунолошкиот систем и здравјето на коските.

Моркови: Извор на бета-каротен (витамин А), кој го поддржува видот и кожата. Тие исто така содржат антиоксиданси кои ги штитат клетките од оштетување.

Тиква: Богата со витамини А и Ц, влакна и антиоксиданси. Го поддржува варењето и имунолошкиот систем.

Како да се подготви:

Пилешки крилца:

Маринирање: За да ги направите пилешките крилца здрави и вкусни, можете да ги маринирате со малку маслиново масло, сок од лимон, лук во прав, црвен пипер и сол. Оставете ги да се маринираат најмалку 30 минути или преку ноќ во фрижидер.

Печење: Загрејте ја рерната на 200°C. Ставете ги маринираните пилешки крилца на решетка поставена над плех за да се исцеди вишокот маснотии. Печете ги крилјата околу 25-30 минути, свртувајќи ги до половина, додека не станат златни и крцкави.

Сосот:

Меден сенф: Измешајте 2 лажици сенф, 1 лажица мед, 1 лажица јаболков оцет и малку сол и бибер.

Домашен сос од домати: Во тава загрејте малку маслиново масло, додадете ситно сечкан кромид и лук, пржете 2-3 минути, потоа додадете 1 конзерва домати исечкани на коцки, 1 лажичка сув босилек, сол и бибер. Гответе околу 10-15 минути.

Салата од зелка и морков:

Ситно исецкајте ја зелката и изрендајте ги морковите. Измешајте ги во сад.

За облекување, можете да користите мешавина од маслиново масло, сок од лимон, сол и бибер. Прелијте ја салатата и убаво измешајте.

Тиквата:

Излупете ја и исечкајте ја тиквата на коцки. Варете го во солена вода околу 10-15 минути или додека не омекне. Исцедете го и оставете го малку да се излади. Можете да го печете и во рерна на 180 степени околу 30 минути без да го засладите.

Послужување:

Послужете ги печените пилешки крилца, прелиени со сос по избор, заедно со салата од зелена салата и морков.

Додадете порција варена тиква како екстра здрав прилог. Добар апетит и останете здрави!

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.